בכל שנה נפגעים בישראל אלפי אנשים בתאונות דרכים. בחלק מהמקרים הפציעות קלות, ובחלק בינוניות וקשות עם נזקים לכל החיים. במיוחד עבורכם ריכזה עו"ד אלינור רחמים, המייצגת נפגעי תאונות דרכים, טיפים כלליים. 

נפצעתי בתאונת דרכים. האם מגיע לי פיצוי

התשובה היא, במרבית המקרים, כן. קצת רקע כללי: במהלך שנת 2021 נהרגו בתאונות דרכים 364 ישראלים. עשרות אלפים נוספים נפצעו בדרגות שונות (קל, בינוני, קשה). 40% מתאונות הדרכים עם נפגעים שדווחו למשטרה, ארעו בתוך ערים. הגידול החד ביותר במספר נפגעים היה בקרב הולכי רגל, רוכבי אופניים חשמליים וכן קורקינטים. החוק בישראל מכוחו משולמים פיצויים לנפגעי תאונות דרכים הינו  חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים. בסופו של דבר, נזק גוף אשר נגרם כתוצאה מתאונת דרכים, עלול ללוות אותך כל חייך.

במידה ונפגעתם בתאונת דרכים, דבר ראשון פנו לבדיקה ולטיפול רפואי. ציינו בפני הצוות המטפל כי נפגעתם בתאונת דרכים. במידה והיו עדים לתאונה, רישמו את פרטיהם. כמובן, במידה והיה רכב נוסף שהיה מעורב, גם את פרטי הנהג והרכב הנפגע או הפוגע. במידה ונגרם נזק לרכבכם ו/או לרכב צד ג', צלמו את הרכבים והנזקים. במקרים של תאונה עצמית, חשוב מאוד לתעד כמה שיותר פרטים התומכים בקיומה של התאונה. בשלב השני, פנו למשרד עורך דין לנזיקין, המייצג נפגעי תאונות דרכים. אנו, למשל, מעניקים שיחת ייעוץ משפטית ראשונית ללא עלות כדי לבחון את הצעדים הבאים. 

למה חשוב כל-כך לתעד מבחינה רפואית, לקראת הגשת תביעת פיצויים, כל מה שארע? 

נפגעי תאונות דרכים עלולים למצוא עצמם, לא אחת, עם נזקי גוף ברמות פציעה שונות. החל מפציעה באורח קל ועד נכות צמיתה ואף מוות. במרבית המקרים, אדם שנפגע בתאונת דרכים זכאי לפיצוי. גובה הפיצוי נקבע בהתאם לחומרת הפציעה ולאחוזי הנכות. במקרים רבים נפגעי תאונות דרכים חשים בטוב ברגע קרות התאונה, וכמה שעות לאחר מכן מתחילים להרגיש כאבי גב, צוואר, ראש, סחרחורות וכיוב'.  

לכן, חשוב מאוד לפנות לסיוע ולבדיקה רפואית בקופת חולים או בבית חולים עם קרות התאונה ותוך 24 שעות מרגע התרחשותה. בהמשך, להיות במעקב רפואי. יש לדאוג כי מלוא התלונות והתסמינים מהם סובלים כתוצאה מהתאונה, יירשמו על ידי הרופא. בהמשך, ולאחר הגשת התביעה, במידה ומתברר שקיים נזק רפואי וסיכוי לנכות כתוצאה מהתאונה, ימונה על ידי ביהמ"ש מומחה רפואי בכל תחום בו סובלים. תפקיד המומחה הרפואי הוא לקבוע את אחוזי נכותו של התובע (הנפגע) בכל תחום ותחום. ככל שבידי התובע יותר מסמכים רפואיים המצביעים על הנזק שנגרם לו, כך ימנה ביהמ"ש את מלוא המומחים המבוקשים וישית את שכ"ט של המומחים על חברת הביטוח.

נפצעתי בתאונת דרכים, בין אם כהולך רגל, כרוכב, כנהג או כנוסע, את מי תובעים?

ככלל, תובעים את חברת הביטוח אשר ביטחה בביטוח חובה את הרכב בו נהגנו או נסענו. כל מקרה לגופו. במקרה למשל שהנפגע או הנפגעת הינם הולכי רגל, נתבע את חברת הביטוח שביטחה בביטוח חובה את הרכב הפוגע. במקרים מסוימים תובעים את קרנית "קרן פיצויים לנפגעי תאונת דרכים".  לדוגמא, במקרה שהנפגע הינו הולך רגל והרכב הפוגע לא בוטח בביטוח חובה.

האם מבחינת החוק בכל הקשור לפיצויים במקרה של נפגעי תאונת דרכים, יש משמעות למי פגע או נפגע

שאלה זו מטרידה רבים. התשובה, למעט במקרים יוצאי דופן, היא לא. האחריות לסיבות בעטיין נגרמה תאונת דרכים, אינה רלוונטית כאשר מדובר בנזק גוף. אין זה משנה אם הנפגע אשם בתאונה או לא, הוא עדיין זכאי לפיצוי. עם זאת, המחוקק קבע כמה מקרים בודדים ויוצאי דופן בהם לא מגיע פיצוי לנפגע תאונת דרכים. לדוגמא:  נהג רכב אשר אשם בתאונה והוא גם הנפגע, ובמועד קרות התאונה, לא היה לו ביטוח חובה. 

מהו גובה שכר טרחת עורך דין המייצג נפגע תאונת דרכים? האם זה נכון, שגובה התשלום קבוע בחוק

שכר טרחה, או בקיצור שכ"ט עורך דין בייצוג נפגעי תאונת דרכים, קבוע בחוק.  שכר הטרחה מבוסס על אחוזים מסך הפיצוי המתקבל מחברת הביטוח. ריכזתי עבור הקוראים את שיעור התשלום הקבוע בחוק:

8% + מע"מ מהפיצוי הכולל שיתקבל מחברת הביטוח במקרה של פשרה – לפני הגשת תביעה לביהמ"ש.

11% + מע"מ מהפיצוי הכולל שיתקבל במקרה של פשרה – לאחר הגשת תביעה לביהמ"ש.

13% + מע"מ מהפיצוי הכולל שיפסק לטובת הלקוח בפסק דין. 

  • הכותבת, עורכת דין אלינור רחמים, עוסקת בתחום נזיקין – נזקי גוף ומייצגת נפגעי תאונות דרכים. המידע המופיע במאמר זה הינו כללי בלבד ואינו מחליף ייעוץ משפטי בהתאם לנתוני המקרה של נפגע תאונות דרכים. לקבלת ייעוץ משפטי ראשוני ללא עלות, מוזמנים ליצור איתנו קשר